Results

Commodore’s Cup

Commodore’s Cup
Race 1 26/03/2023 11:00 Min Max Avg
Wind speed mph 12 18 15
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
476 RS 300 S. Sallis 19.17 3 965 1199 1
403 RS 300 M. Schuerch 19.56 3 965 1239 2
457 RS 300 S. Davy 20.41 3 965 1286 3
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 22.55 3 1037 1326 4
Laser 4.7E Laser 4.7 E. Schuerch 26.47 3 1210 1328 5
22539 2000 E. Eagle D. Walters 25.16 3 1114 1361 6
Feva RS Feva XL T. Schuerch O. Fokerd 20 2 1248 1442 7
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 23.13 2 1420 1471 8
9254 Wayfarer M. Robson S. Longney 19.11 2 1105 1562 9
72355 Laser radial C. Munnery 20.4 2 1150 1617 10
515 RS 300 T. Watson 26.26 3 965 1644 11
2 Topper 4.2 L. Fokerd 33.22 2 1420 2115 12
309 Challenger I. Parsons 1173 dns
Laser 4.7J Laser 4.7 J. Schuerch 1210 dns
14189 GP14 D. Sykes M. Scholes 1133 dns
1227 Supernova J. Adair 1077 dns
Race 2 26/03/2023 11:30 Min Max Avg
Wind speed mph 12 18 15
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
476 RS 300 S. Sallis 26.28 4 965 1646 1
403 RS 300 M. Schuerch 26.49 4 965 1667 2
457 RS 300 S. Davy 27.3 4 965 1710 3
72355 Laser radial C. Munnery 25.05 3 1150 1745 4
Feva RS Feva XL T. Schuerch O. Fokerd 27.46 3 1248 1780 5
22539 2000 E. Eagle D. Walters 25.2 3 1114 1819 6
Laser 4.7E Laser 4.7 E. Schuerch 27.36 3 1210 1825 7
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 23.45 3 1037 1832 8
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 22.36 2 1420 1910 9
9254 Wayfarer M. Robson S. Longney 27.53 3 1105 2019 10
515 RS 300 T. Watson 26.47 3 965 2220 11
2 Topper 4.2 L. Fokerd 26.02 1 1420 4400 12
14189 GP14 D. Sykes M. Scholes 99.99 1 1133 21320 rtd
309 Challenger I. Parsons 1173 dns
Laser 4.7J Laser 4.7 J. Schuerch 1210 dns
1227 Supernova J. Adair 1077 dns
Race 3 26/03/2023 13:00 Min Max Avg
Wind speed mph 10 15 13
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
476 RS 300 S. Sallis 33.15 5 965 2067 1
403 RS 300 M. Schuerch 33.16 5 965 2068 2
457 RS 300 S. Davy 33.32 5 965 2085 3
72355 Laser radial C. Munnery 33.27 4 1150 2182 4
22539 2000 E. Eagle D. Walters 32.31 4 1114 2189 5
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 33.06 3 1420 2331 6
Feva RS Feva XL T. Schuerch O. Fokerd 29.47 3 1248 2386 7
9254 Wayfarer M. Robson S. Longney 36.15 4 1105 2460 8
309 Challenger I. Parsons 29.3 3 1173 2515 9
14189 GP14 D. Sykes M. Scholes 34.11 3 1133 3017 10
1227 Supernova J. Adair 99.99 2 1077 14018 rtd
Laser 4.7J Laser 4.7 J. Schuerch 1210 dns
Laser 4.7E Laser 4.7 E. Schuerch 1210 dns
515 RS 300 T. Watson 965 dns
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 1037 dns
2 Topper 4.2 L. Fokerd 1420 dns
Race 4 26/03/2023 14:00 Min Max Avg
Wind speed mph 10 15 13
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
403 RS 300 M. Schuerch 33.38 5 965 2091 1
476 RS 300 S. Sallis 34.25 5 965 2140 2
457 RS 300 S. Davy 35.38 5 965 2216 3
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 34.41 3 1420 2442 4
309 Challenger I. Parsons 28.54 3 1173 2464 5
Laser 4.7J Laser 4.7 J. Schuerch 32.58 3 1210 2725 6
14189 GP14 D. Sykes M. Scholes 38.45 2 1133 5130 7
Laser 4.7E Laser 4.7 E. Schuerch 1210 dns
515 RS 300 T. Watson 965 dns
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 1037 dns
9254 Wayfarer M. Robson S. Longney 1105 dns
22539 2000 E. Eagle D. Walters 1114 dns
72355 Laser radial C. Munnery 1150 dns
Feva RS Feva XL T. Schuerch O. Fokerd 1248 dns
1227 Supernova J. Adair 1077 dns
2 Topper 4.2 L. Fokerd 1420 dns
Overall Result
Sail No. Class Helm Crew Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Net pos’n
476 RS 300 S. Sallis 1 1 1 2 5 3 1
403 RS 300 M. Schuerch 2 2 2 1 7 5 2
457 RS 300 S. Davy 3 3 3 3 12 9 3
22539 2000 E. Eagle D. Walters 6 6 5 17 34 17 4
72355 Laser radial C. Munnery 10 4 4 17 35 18 5
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 8 9 6 4 27 18 6
Feva RS Feva XL T. Schuerch O. Fokerd 7 5 7 17 36 19 7
9254 Wayfarer M. Robson S. Longney 9 10 8 17 44 27 8
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 4 8 17 17 46 29 9
Laser 4.7E Laser 4.7 E. Schuerch 5 7 17 17 46 29 10
309 Challenger I. Parsons 17 17 9 5 48 31 11
14189 GP14 D. Sykes M. Scholes 17 17 10 7 51 34 12
515 RS 300 T. Watson 11 11 17 17 56 39 13
Laser 4.7J Laser 4.7 J. Schuerch 17 17 17 6 57 40 14
2 Topper 4.2 L. Fokerd 12 12 17 17 58 41 15
1227 Supernova J. Adair 17 17 17 17 68 51 16
Club racing 02/04/23
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy Min Max Avg Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph) 8 12 10
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
476 RS 300 S. Sallis 44.06 7 965 2742 1 1 Laser radial M. Robson 46.48 6 1150 128 2563 1 -18
1502 Streaker N. Dyer 44.40 6 1128 2772 2 1646 Streaker A. Francis 46.38 6 1128 117 2622 2 -9
1 Laser radial M. Robson 46.48 6 1150 2849 3 1227 Supernova J. Adair 44.58 6 1077 91 2695 3 -9
1646 Streaker A. Francis 46.38 6 1128 2894 4 1763 Streaker S. Longney 42.40 5 1128 182 2736 4 0
1227 Supernova J. Adair 44.58 6 1077 2923 5 46688 Topper M. Fokerd 40.55 4 1369 200 2738 5 0
46688 Topper M. Fokerd 40.55 4 1369 3138 6 476 RS 300 S. Sallis 44.06 7 965 -4 2753 6 0
1763 Streaker S. Longney 42.40 5 1128 3177 7 192431 Laser radial S. Gassner 44.48 5 1150 209 2769 7 0
192431 Laser radial S. Gassner 44.48 5 1150 3272 8 4512 RS Tera sport O. Fokerd 48.46 4 1445 389 2792 8 9
4512 RS Tera sport O. Fokerd 48.46 4 1445 3544 9 1502 Streaker N. Dyer 44.40 6 1128 -45 2887 9 9
34024 Topper L. Fokerd 40.55 3 1369 4184 10 34024 Topper L. Fokerd 40.55 3 1369 380 3275 10 18
Race 2 – Fast Handicap class points Min Max Avg Race 2 – Slow Handicap class points
Wind 5 10 8
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
542 RS 300 C. Bridle 40.43 6 965 2532 1 4709 Solo J. Donald 37.15 5 1142 1957 1
476 RS 300 S. Sallis 41.09 6 965 2559 2 1502 Streaker N. Dyer 37.09 5 1128 1976 2
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 36.54 5 1037 2562 3 1 Laser radial M. Robson 40.41 5 1150 2123 3
1763 Streaker S. Longney 40.29 5 1128 2153 4
1646 Streaker A. Francis 40.34 5 1128 2158 5
192431 Laser radial S. Gassner 43.00 5 1150 2243 6
46688 Topper M. Fokerd 42.31 4 1369 2329 7
34024 Topper L. Fokerd 37.17 3 1369 2723 8
4512 RS Tera sport O. Fokerd 42.43 3 1445 2956 9
152541 Laser radial J. Adair 99.99 1 1150 26257 rtd
Race 3 – Fast Handicap class points Min Max Avg Race 3 – Slow Handicap class points
Wind 5 10 8
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
476 RS 300 S. Sallis 37.16 5 965 2317 1 4709 Solo J. Donald 33.48 4 1142 1776 1
542 RS 300 C. Bridle 37.37 5 965 2339 2 1 Laser radial M. Robson 38.17 4 1150 1997 2
112 Hadron H2 M. Hyde 41.10 4 1038 2974 3 1646 Streaker A. Francis 38.52 4 1128 2067 3
1763 Streaker S. Longney 39.21 4 1128 2093 4
46688 Topper M. Fokerd 36.28 3 1369 2131 5
192431 Laser radial S. Gassner 43.05 4 1150 2248 6
34024 Topper L. Fokerd 33.16 2 1369 2916 7
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph)
8 13 11
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
1502 Streaker N. Dyer 29.54 3 1128 1590 1 46688 Topper 4.2 M. Fokerd 27.55 2 1420 173 1577 1 -18
457 RS 300 S. Davy 25.55 3 965 1611 2 457 RS 300 S. Davy 25.55 3 965 20 1579 2 -9
5421 Solo A. Bayliss 31.19 3 1142 1645 3 1763 Streaker S. Longney 23.26 2 1128 182 1610 3 -9
3531 National 12 S. Sallis J. Sallis 29.17 3 1064 1651.3 4 1 Laser radial M. Robson 33.57 3 1150 110 1617 4 0
4709 Solo J. Donald 31.26 3 1142 1651.5 5 1502 Streaker N. Dyer 29.54 3 1128 -36 1643 5 0
601 Supernova J. Mason 30.14 3 1077 1684 6 601 Supernova J. Mason 30.14 3 1077 9 1670 6 0
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 31.40 3 1104 1721 7 3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 31.40 3 1104 32 1673 7 0
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 27.55 2 1420 1769 8 1646 Streaker A. Francis 22.59 2 1128 108 1674 8 0
1 Laser radial M. Robson 33.57 3 1150 1771 9 4709 Solo J. Donald 31.26 3 1142 -26 1690 9 0
Zest W Zest N. Welbourn 25.35 2 1260 1827 10 22539 2000 E. Eagle S. Gassner 24.50 2 1114 191 1713 10 0
1646 Streaker A. Francis 22.59 2 1128 1834 11 3531 National 12 S. Sallis J. Sallis 29.17 3 1064 -47 1728 11 0
1763 Streaker S. Longney 23.26 2 1128 1870 12 5421 Solo A. Bayliss 31.19 3 1142 -63 1741 12 0
10 Splash A. Robson 26.51 2 1220 1981 13 10 Splash A. Robson 26.51 2 1220 146 1769 13 0
22539 2000 E. Eagle S. Gassner 24.50 2 1114 2006 14 Laser 4.7 Laser 4.7 E. Schuerch 27.02 2 1210 100 1857 14 0
Laser 4.7 Laser 4.7 E. Schuerch 27.02 2 1210 2011 15 515 RS 300 T. Watson 32.25 3 965 78 1865 15 9
515 RS 300 T. Watson 32.25 3 965 2016 16 Zest W Zest N. Welbourn 25.35 2 1260 -68 1932 16 9
14189 GP14 M. Scholes D. Sykes 30.08 2 1133 2394 17 14189 GP14 M. Scholes D. Sykes 30.08 2 1133 236 1981 17 18
3 Topper 4.2 L. Fokerd 99.99 1 1420 12758 rtd 3 Topper 4.2 L. Fokerd 99.99 1 1420 398 9965 rtd
Zest Y Zest J. Adair 99.99 1 1260 14379 rtd Zest Y Zest J. Adair 99.99 1 1260 82 13500 rtd
09/04/23 11:30 09/04/23 11:30 5
Race 2 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind 8 13 11
Sail No. Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
5421 Solo A. Bayliss 28.45 3 1142 1511 1 46688 Topper 4.2 M. Fokerd 27.47 2 1420 155 1588 1 -18
1502 Streaker N. Dyer 30.04 3 1128 1599 2 1646 Streaker A. Francis 32.43 3 1128 108 1588 2 -9
3531 National 12 S. Sallis J. Sallis 28.25 3 1064 1602 3 5421 Solo A. Bayliss 28.45 3 1142 -63 1599 3 -9
601 Supernova J. Mason 29.35 3 1077 1648 4 1763 Streaker S. Longney 23.29 2 1128 173 1625 4 0
457 RS 300 S. Davy 27.00 3 965 1679 5 601 Supernova J. Mason 29.35 3 1077 9 1634 5 0
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 31.22 3 1104 1705 6 1502 Streaker N. Dyer 30.04 3 1128 -36 1652 6 0
4709 Solo J. Donald 33.01 3 1142 1735 7 3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 31.22 3 1104 32 1657 7 0
1646 Streaker A. Francis 32.43 3 1128 1740 8 457 RS 300 S. Davy 27.00 3 965 11 1660 8 0
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 27.47 2 1420 1761 9 22539 2000 E. Eagle S. Gassner 24.11 2 1114 191 1668 9 0
1 Laser radial M. Robson 23.36 2 1150 1847 10 3531 National 12 S. Sallis J. Sallis 28.25 3 1064 -47 1676 10 0
515 RS 300 T. Watson 29.55 3 965 1860 11 1 Laser radial M. Robson 23.36 2 1150 110 1686 11 0
1763 Streaker S. Longney 23.29 2 1128 1874 12 515 RS 300 T. Watson 29.55 3 965 87 1706 12 0
Zest W Zest N. Welbourn 26.15 2 1260 1875 13 10 Splash A. Robson 26.21 2 1220 146 1736 13 0
10 Splash A. Robson 26.21 2 1220 1944 14 3 Topper 4.2 L. Fokerd 35.35 2 1420 398 1762 14 0
22539 2000 E. Eagle S. Gassner 24.11 2 1114 1954 15 4709 Solo J. Donald 33.01 3 1142 -26 1775 15 0
Laser 4.7 Laser 4.7 E. Schuerch 26.31 2 1210 1972 16 Laser 4.7 Laser 4.7 E. Schuerch 26.31 2 1210 100 1822 16 9
3 Topper 4.2 L. Fokerd 35.35 2 1420 2255 17 Zest W Zest N. Welbourn 26.15 2 1260 -59 1967 17 9
14189 GP14 M. Scholes D. Sykes 33.58 2 1133 2698 18 14189 GP14 M. Scholes D. Sykes 33.58 2 1133 254 2204 18 18
Race 3 – Pursuit race
Min Max Avg
10 15 13
Sail No. Laps Finish order pos’n Sail No. Finish order
Laser Laser N. Welbourn 3 1 1 Laser 1
3531 National 12 S. Sallis J. Sallis 3 2 2 3531 2
5421 Solo A. Bayliss 3 3 3 5421 3
457 RS 300 S. Davy 3 4 4 457 4
4709 Solo J. Donald 3 5 5 4709 5
601 Supernova J. Mason 3 6 6 601 6
542 RS 300 C. Bridle 3 7 7 542 7
10 Splash A. Robson 3 8 8 10 8
1 Laser radial M. Robson 3 9 9 1 9
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 3 10 10 3344 10
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 3 11 11 46688 11
1763 Streaker S. Longney 3 12 12 1763 12
22539 2000 S. Gassner E. Eagle 3 13 13 22539 13
1227 Supernova J. Adair 2 14 14 1227 14
1646 Streaker A. Francis 2 15 15 1646 15
3 Topper 4.2 L. Fokerd 2 16 16 3 16
14189 GP14 M. Scholes D. Sykes 2 17 17 14189 17
515 RS 300 T. Watson 1 rtd rtd 515 rtd
Race 4 – Pursuit race
Min Max Avg
Wind 10 15 13
Sail No. Class Helm Crew Laps Finish order pos’n Sail No. Finish order
4709 Solo J. Donald 3 1 1 4709 1
Laser Laser N. Welbourn 3 2 2 Laser 2
3531 National 12 S. Sallis J. Sallis 3 3 3 3531 3
542 RS 300 C. Bridle 3 4 4 542 4
457 RS 300 S. Davy 3 5 5 457 5
1227 Supernova J. Adair 2 6 6 1227 6
1646 Streaker A. Francis 2 7 7 1646 7
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 2 8 8 46688 8
1763 Streaker S. Longney 2 9 9 1763 9
22539 2000 S. Gassner E. Eagle 2 10 10 22539 10
3 Topper 4.2 L. Fokerd 2 11 11 3 11
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph)
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
403 RS 300 M. Schuerch 39.49 6 965 2476 1 34024 Topper L. Fokerd 42.41 4 1369 398 2174 1 -18
457 RS 300 S. Davy 42.50 6 965 2663 2 192431 Laser radial S. Gassner 44.04 5 1150 209 2335 2 -9
4303 RS Tera sport T. Schuerch 43.35 4 1445 2715 3 4303 RS Tera sport T. Schuerch 43.35 4 1445 164 2438 3 -9
192431 Laser radial S. Gassner 44.04 5 1150 2759 4 46688 Topper M. Fokerd 42.42 4 1369 200 2449 4 0
34024 Topper L. Fokerd 42.41 4 1369 2806 5 4512 RS Tera sport O. Fokerd 38.13 3 1445 398 2488 5 0
46688 Topper M. Fokerd 42.42 4 1369 2807 6 Laser 4.7 Laser 4.7 J. Schuerch 39.12 4 1210 200 2502 6 0
Laser 4.7 Laser 4.7 J. Schuerch 39.12 4 1210 2916 7 403 RS 300 M. Schuerch 39.49 6 965 -15 2515 7 9
Zest Zest E. Schuerch 42.27 4 1260 3032 8 457 RS 300 S. Davy 42.50 6 965 11 2633 8 9
4512 RS Tera sport O. Fokerd 38.13 3 1445 3174 9 Zest Zest E. Schuerch 42.27 4 1260 109 2791 9 18
Race 2 – Fast Handicap class points
Min Max Avg
Race 2 – Slow Handicap class points
Wind
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
403 RS 300 M. Schuerch 32.35 6 965 2026 1 4303 RS Tera sport T. Schuerch 33.30 4 1445 1391 1
457 RS 300 S. Davy 28.50 5 965 2151 2 Laser 4.7 Laser 4.7 J. Schuerch 32.54 4 1210 1631 2
Zest Zest E. Schuerch 34.20 4 1260 1635 3
46688 Topper M. Fokerd 30.20 3 1369 1773 4
3 Topper T. Watson 32.15 3 1369 1885 5
34024 Topper L. Fokerd 32.07 2 1369 2815 6
192431 Laser radial S. Gassner 99.99 2 1150 10503 rtd
4512 RS Tera sport O. Fokerd 99.99 1 1445 16717 rtd
Race 3 – Fast Handicap class points
Min Max Avg
Race 3 – Slow Handicap class points
Wind
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
Race abandonned due to storm
Race abandonned due to storm
Race 1 Min Max Avg
Wind (mph) 10 18 14
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
457 RS 300 S. Davy 36.00 6 965 2238 1
476 RS 300 S. Sallis 36.02 6 965 2240 2
1 Laser radial M. Robson 36.34 5 1150 2289 3
171959 Laser J. Jackson 37.55 5 1101 2480 4
1564 Streaker A. Francis 39.38 5 1128 2530 5
192431 Laser radial T. Schuerch E. Schuerch 33.35 4 1150 2628 6
10 Splash A. Robson 35.48 4 1220 2641 7
laser 4.7 Laser 4.7 J. Schuerch 36.02 4 1210 2680 8
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph)
5 10 8
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
4709 Solo J. Donald 25.05 4 1142 1647 1 34024 Topper L. Fokerd 26.53 3 1369 380 1537 1 -18
1502 Streaker N. Dyer 25.07 4 1128 1670 2 1763 Streaker S. Longney 28.15 4 1128 173 1629 2 -9
476 RS 300 S. Sallis 27.49 5 965 1730 3 1 Laser radial M. Robson 27.57 4 1150 110 1664 3 -9
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 26.02 4 1104 1769 4 1646 Streaker A. Francis 27.19 4 1128 99 1670 4 0
1646 Streaker A. Francis 27.19 4 1128 1816 5 4709 Solo J. Donald 25.05 4 1142 -26 1686 5 0
1227 Supernova J. Adair 26.06 4 1077 1818 6 1227 Supernova J. Adair 26.06 4 1077 82 1689 6 0
1 Laser radial M. Robson 27.57 4 1150 1823 7 3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 26.02 4 1104 32 1719 7 0
403 RS 300 M. Schuerch B. Schuerch 23.29 4 965 1825 8 1502 Streaker N. Dyer 25.07 4 1128 -36 1725 8 0
1763 Streaker S. Longney 28.15 4 1128 1878 9 476 RS 300 S. Sallis 27.49 5 965 -4 1737 9 0
34024 Topper L. Fokerd 26.53 3 1369 1964 10 46688 Topper M. Fokerd 27.39 3 1369 200 1762 10 0
46688 Topper M. Fokerd 27.39 3 1369 2020 11 8191 Albacore B. Bryars P. Bayliss 29.09 4 1037 200 1767 11 0
72355 Laser radial C. Munnery 23.28 3 1150 2041 12 72355 Laser radial C. Munnery 23.28 3 1150 155 1798 12 0
112 Hadron H2 M. Hyde 28.38 4 1038 2069 13 554 Supernova I. Munnery 23.32 3 1077 218 1817 13 0
8191 Albacore B. Bryars P. Bayliss 29.09 4 1037 2108 14 403 RS 300 M. Schuerch 23.29 4 965 -6 1837 14 0
554 Supernova I. Munnery 23.32 3 1077 2185 15 112 Hadron H2 M. Hyde 28.38 4 1038 55 1965 15 9
42622 Topper O. Fokerd 24.22 2 1369 2670 16 42622 Topper O. Fokerd 24.22 2 1369 398 2068 16 9
2 Topper S. Gassner 24.35 2 1369 2694 17 2 Topper S. Gassner 24.35 2 1369 200 2350 17 18
16/04/23 11:30 16/04/23 11:30 8
Race 2 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind 5 10 8
Sail No. Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
4709 Solo J. Donald 23.17 4 1142 1529 1 72355 Laser radial C. Munnery 25.24 4 1150 155 1460 1 -18
1227 Supernova J. Adair 22.57 4 1077 1598 2 1763 Streaker S. Longney 25.34 4 1128 164 1484 2 -9
476 RS 300 S. Sallis 25.52 5 965 1608 3 1227 Supernova J. Adair 22.57 4 1077 82 1485 3 -9
403 RS 300 M. Schuerch B. Schuerch 26.08 5 965 1625 4 1 Laser radial M. Robson 25.22 4 1150 101 1521 4 0
1502 Streaker N. Dyer 24.50 4 1128 1651 5 1646 Streaker A. Francis 25.02 4 1128 99 1530 5 0
1 Laser radial M. Robson 25.22 4 1150 1654 6 34024 Topper L. Fokerd 26.48 3 1369 362 1548 6 0
72355 Laser radial C. Munnery 25.24 4 1150 1657 7 4709 Solo J. Donald 23.17 4 1142 -26 1565 7 0
1646 Streaker A. Francis 25.02 4 1128 1664 8 42622 Topper O. Fokerd 28.15 3 1369 407 1591 8 0
1763 Streaker S. Longney 25.34 4 1128 1700 9 46688 Topper M. Fokerd 25.03 3 1369 200 1597 9 0
46688 Topper M. Fokerd 25.03 3 1369 1830 10 476 RS 300 S. Sallis 25.52 5 965 -4 1615 10 0
112 Hadron H2 M. Hyde 25.23 4 1038 1834 11 403 RS 300 M. Schuerch B. Schuerch 26.08 5 965 -6 1635 11 0
34024 Topper L. Fokerd 26.48 3 1369 1958 12 2 Topper S. Gassner 26.50 3 1369 218 1691 12 0
2 Topper S. Gassner 26.50 3 1369 1960 13 1502 Streaker N. Dyer 24.50 4 1128 -36 1706 13 0
554 Supernova I. Munnery 22.08 3 1077 2055 14 554 Supernova I. Munnery 22.08 3 1077 218 1709 14 9
42622 Topper O. Fokerd 28.15 3 1369 2064 15 112 Hadron H2 M. Hyde 25.23 4 1038 64 1728 15 9
8191 Albacore B. Bryars P. Bayliss 22.52 3 1037 2205 16 8191 Albacore B. Bryars P. Bayliss 22.52 3 1037 200 1849 16 18
Race 3 – Pursuit race
Min Max Avg
8 12 10
Sail No. Laps Finish order pos’n
476 RS 300 S. Sallis 3 1 1
4709 Solo J. Donald 2 2 2
8191 Albacore P. Bayliss M. Hensman 2 3 3
1502 Streaker N. Dyer 2 4 4
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 2 5 5
1227 Supernova J. Adair 2 6 6
403 RS 300 M. Schuerch 2 7 7
1 Laser radial M. Robson 2 8 8
1646 Streaker A. Francis 2 9 9
1763 Streaker S. Longney 2 10 10
112 Hadron H2 M. Hyde 2 11 11
46688 Topper M. Fokerd 2 12 12
34024 Topper L. Fokerd 2 13 13
4328 Solo P. Forman 2 14 14
2 Topper S. Gassner 1 15 15
42622 Topper O. Fokerd 1 16 16
Race 4 – Pursuit race
Min Max Avg
Wind 8 12 10
Sail No. Class Helm Crew Laps Finish order pos’n
4709 Solo J. Donald 3 1 1
457 RS 300 S. Davy 3 2 2
476 RS 300 S. Sallis 3 3 3
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 3 4 4
1646 Streaker A. Francis 3 5 5
46688 Topper M. Fokerd 3 6 6
1 Laser radial M. Robson 2 7 7
403 RS 300 M. Schuerch 2 8 8
1227 Supernova J. Adair 2 9 9
1763 Streaker S. Longney 2 10 10
4328 Solo P. Forman 2 11 11
34024 Topper L. Fokerd 2 12 12
42622 Topper Club boat 2 13 13
112 Hadron H2 M. Hyde 2 14 14
2 Topper Club boat 2 15 15
Race 1 Min Max Avg
Wind (mph) 15 20 18
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
1502 Streaker N. Dyer 35.58 5 1128 2296 1
403 RS 300 M. Schuerch 37.45 6 965 2347 2
476 RS 300 S. Sallis 38.11 6 965 2374 3
457 RS 300 S. Davy 38.33 6 965 2397 4
1640 Wanderer J. Jackson Crews 36.55 4 1193 2785 5
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph)
8 12 10
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
4709 Solo J. Donald 51.17 5 1142 2694 1 4709 Solo J. Donald 51.17 5 1142 -26 2757 1 -18
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 46.02 4 1104 3127 2 34024 Topper L. Fokerd 49.17 3 1369 362 2847 2 -9
1227 Supernova J. Adair 45.40 4 1077 3180 3 46688 Topper M. Fokerd 46.14 3 1369 200 2947 3 -9
8191 Albacore P. Bayliss M. Hensman 44.00 4 1037 3182 4 1227 Supernova J. Adair 45.40 4 1077 73 2978 4 0
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 48.51 4 1114 3289 5 8191 Albacore P. Bayliss M. Hensman 44.00 4 1037 54 3025 5 0
46688 Topper M. Fokerd 46.14 3 1369 3377 6 3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 46.02 4 1104 32 3039 6 0
34024 Topper L. Fokerd 49.17 3 1369 3600 7 Topper Topper O. Fokerd 55.40 3 1369 407 3134 7 0
515 RS 300 T. Watson 48.12 4 965 3746 8 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 48.51 4 1114 50 3148 8 9
Topper Topper O. Fokerd 55.40 3 1369 4066 9 515 RS 300 T. Watson 48.12 4 965 87 3436 9 9
Laser 4.7 Laser 4.7 J. Schuerch 49.31 3 1210 4092 10 Laser 4.7 Laser 4.7 J. Schuerch 49.31 3 1210 200 3512 10 18
Race 2 – Fast Handicap class points
Min Max Avg
Race 2 – Slow Handicap class points
Wind 8 12 10
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
1227 Supernova J. Adair 42.25 6 1077 2363 1 4709 Solo J. Donald 40.59 6 1142 2153 1
515 RS 300 T. Watson 39.25 5 965 2941 2 3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 41.57 6 1104 2280 2
46688 Topper M. Fokerd 43.48 5 1369 2304 3
22539 2000 E. Eagle S. Gassner 43.39 6 1114 2351 4
Laser 4.7 Laser 4.7 J. Schuerch 99.99 2 1210 14973 rtd
Race 3 – Fast Handicap class points
Min Max Avg
Race 3 – Slow Handicap class points
Wind 8 12 10
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
1227 Supernova J. Adair 42.51 6 1077 2387 1 46688 Topper M. Fokerd 39.21 4 1369 2156 1
515 RS 300 T. Watson 43.07 6 965 2681 2 22539 2000 S. Gassner E. Eagle 44.57 5 1114 2421 2
4709 Solo J. Donald 99.99 4 1142 6610 rtd
Laser 4.7 Laser 4.7 J. Schuerch 99.99 2 1210 12477 rtd
Race 1 Min Max Avg
Wind (mph) 3 6 5
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
102739 Laser S. Sallis 43.53 3 1101 2391 1
1502 Streaker N. Dyer 45.20 3 1128 2411 2
1417 RS 400 A. Ritchie I. Ritchie 39.56 3 940 2549 3
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 47.08 3 1104 2562 4
601 Supernova J. Mason 46.37 3 1077 2597 5
Vago J Laser Vago J. Jackson E. Thompson 32.58 2 1074 2763 6
457 RS 300 S. Davy 44.54 3 965 2792 7
13257 Fireball R. Orner G. Braddock 48.13 3 952 3039 8
1 Laser radial M. Robson 40.24 2 1150 3162 9
Vago R Laser Vago R. Primrose K. Milne 40.43 2 1074 3412 10
Sail No. Class Helmsman Crew Race 1 pos’n Race 2 pos’n Race 3 pos’n Total Net pos’n
46688 Topper M. Fokerd 1 1 2 4 2 1
1787 Streaker A. Rowlands 19 2 1 22 3 2
1227 Supernova J. Adair 3 3 19 25 6 3
2604 RS Tera pro J. Schuerch 4 6 4 14 8 4
457 RS 300 S. Davy 2 19 7 28 9 5
Laser 4.7 Laser 4.7 E. Schuerch 9 4 5 18 9 5
1646 Streaker A. Francis 5 7 6 18 11 7
9254 Wayfarer M. Robson S. Longney 11 11 3 25 14 8
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 6 9 19 34 15 9
34024 Topper L. Fokerd 7 12 8 27 15 9
515 RS 300 T. Watson 13 8 9 30 17 11
21326 2000 J. Donald D. Britton 15 5 19 39 20 12
1502 Streaker N. Dyer 10 10 19 39 20 12
14189 GP14 M. Scholes D. Sykes 8 13 19 40 21 14
20548 Enterprise R. Wood G. Garrell 12 16 19 47 28 15
1 Topper 4.2 O. Fokerd 16 15 19 50 31 16
Zest Y Zest P. Basnett 14 19 19 52 33 17
RS Feva RS Feva XL S. Davy C. Davy 19 14 19 52 33 17
Race 1 5/1/23 11:00 Min Max Avg
Wind speed mph 5 10 8
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
5421 Solo A. Bayliss 46.06 5 1142 2422 1
3531 National 12 S. Sallis M. Fokerd 45.15 5 1064 2552 2
3856 Solo C. Bridle 51.22 5 1142 2699 3
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 51.30 5 1104 2799 4
10 Splash A. Robson 48.30 4 1220 2982 5
1 Laser radial M. Robson 46.00 4 1150 3000 6
34024 Topper L. Fokerd 56.18 4 1369 3084 7
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 46.22 4 1114 3122 8
515 RS 300 T. Watson 50.43 5 965 3153 9
2604 RS Tera pro J. Schuerch 49.26 3 1364 3624 10
Topper 4.2 Topper 4.2 O. Fokerd 56.45 3 1420 3996 11
1417 RS 400 A. Ritchie T. Watson 940 dns
Race 2 5/1/23 13:00 Min Max
Wind speed mph 5 10
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
5421 Solo A. Bayliss 40.07 5 1142 2108 1
3856 Solo C. Bridle 32.08 4 1142 2110 2
3531 National 12 S. Sallis M. Fokerd 38.33 5 1064 2174 3
1 Laser radial M. Robson 35.22 4 1150 2307 4
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 34.34 4 1114 2327 5
34024 Topper L. Fokerd 32.09 3 1369 2348 6
2604 RS Tera pro J. Schuerch 32.44 3 1364 2400 7
1417 RS 400 A. Ritchie T. Watson 39.32 5 940 2523 8
Topper 4.2 Topper 4.2 O. Fokerd 40.59 3 1420 2886 9
10 Splash A. Robson 99.99 2 1220 12375 rtd
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 99.99 1 1104 27351 rtd
515 RS 300 T. Watson 965 dns
Race 3 5/1/23 14:00 Min Max Avg
Wind speed mph 5 10 8
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
5421 Solo A. Bayliss 35.34 4 1142 2336 1
3531 National 12 S. Sallis M. Fokerd 42.54 5 1064 2419 2
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 38.38 4 1114 2601 3
1 Laser radial M. Robson 40.03 4 1150 2612 4
1417 RS 400 A. Ritchie T. Watson 41.33 5 940 2652 5
10 Splash A. Robson 46.01 4 1220 2829 6
34024 Topper L. Fokerd 42.43 3 1369 3120 7
2604 RS Tera pro J. Schuerch 42.57 3 1364 3149 8
Topper 4.2 Topper 4.2 O. Fokerd 37.08 2 1420 3923 9
3856 Solo C. Bridle 99.99 3 1142 8813 rtd
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 1104 dns
515 RS 300 T. Watson 965 dns
Overall Result
Sail No. Class Helm Crew Race 1 Race 2 Race 3 Total Net pos’n
5421 Solo A. Bayliss 1 1 1 3 2 1
3531 National 12 S. Sallis M. Fokerd 2 3 2 7 4 2
3856 Solo C. Bridle 3 2 13 18 5 3
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 8 5 3 16 8 4
1 Laser radial M. Robson 6 4 4 14 8 5
10 Splash A. Robson 5 13 6 24 11 6
1417 RS 400 A. Ritchie T. Watson 13 8 5 26 13 7
34024 Topper L. Fokerd 7 6 7 20 13 8
2604 RS Tera pro J. Schuerch 10 7 8 25 15 9
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 4 13 13 30 17 10
Topper 4.2 Topper 4.2 O. Fokerd 11 9 9 29 18 11
515 RS 300 T. Watson 9 13 13 35 22 12
Race 1 Min Max Avg
Wind (mph) 12 16 14
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
102739 Laser S. Sallis 48.43 6 1101 2655 1
5421 Solo A. Bayliss 42.20 5 1142 2669 2
403 RS 300 M. Schuerch 44.02 6 965 2738 3
1502 Streaker N. Dyer 43.01 5 1128 2746 4
457 RS 300 S. Davy 44.14 6 965 2750 5
1417 RS 400 A. Ritchie I. Ritchie 44.41 6 940 2852 6
2604 RS Tera pro T. Schuerch 44.25 4 1364 2931 7
515 RS 300 T. Watson 47.08 5 965 3517 8
171959 Laser J. Jackson 45.06 4 1101 3687 9
Vago Laser Vago Rhys Ellie 51.03 4 1074 4278 10
13257 Fireball R. Orner 48.41 4 952 4602 11
936 Laser Vago Kirstie Sophie 46.26 3 1074 5188 12
Race 1 5/7/23 11:00 Min Max Avg
Wind speed mph 4 8 6
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
102739 Laser S. Sallis 44.26 6 1101 2421 1
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 46.42 6 1104 2538 2
196398 Laser M. Robson 47.19 6 1101 2579 3
1227 Supernova J. Adair 46.24 6 1077 2585 4
1763 Streaker S. Longney 48.40 6 1128 2589 5
2327 2000 E. Eagle D. Walters 43.36 5 1114 2818 6
152541 Laser radial S. Gassner 45.12 5 1150 2830 7
46688 Topper M. Fokerd 43.53 4 1369 2885 8
Feva RS Feva XL T. Schuerch O. Fokerd 50.28 5 1248 2912 9
135567 Laser J. Schuerch 44.39 5 1101 2920 10
45197 Topper A. Overton 46.41 4 1369 3069 11
34024 Topper L. Fokerd 47.26 4 1369 3118 12
Topper Topper M. Hensman 48.14 4 1369 3171 13
4328 Solo P. Forman 47.57 4 1142 3779 14
21326 2000 D. Britton 46.54 4 1114 3789 15
49579 420 E. Schuerch B. Schuerch 46.20 4 1100 3791 16
515 RS 300 T. Watson 965 dns
Race 2 5/7/23 13:00 Min Max Avg
Wind speed mph 4 8 6
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
102739 Laser S. Sallis 40.21 5 1101 2199 1
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 43.20 5 1104 2355 2
2327 2000 E. Eagle D. Walters 44.50 5 1114 2415 3
1227 Supernova J. Adair 43.56 5 1077 2448 4
1763 Streaker S. Longney 46.34 5 1128 2477 5
Topper Topper M. Hensman 45.47 4 1369 2508 6
196398 Laser M. Robson 46.42 5 1101 2545 7
515 RS 300 T. Watson 41.07 5 965 2556 8
135567 Laser J. Schuerch 47.26 5 1101 2585 9
46688 Topper M. Fokerd 47.51 4 1369 2621 10
21326 2000 D. Britton 39.37 4 1114 2667 11
45197 Topper A. Overton 50.41 4 1369 2777 12
152541 Laser radial S. Gassner 43.02 4 1150 2807 13
Feva RS Feva XL T. Schuerch O. Fokerd 47.09 4 1248 2834 14
4328 Solo P. Forman 46.27 4 1142 3051 15
49579 420 E. Schuerch B. Schuerch 44.46 4 1100 3052 16
34024 Topper L. Fokerd 41.53 3 1369 3059 17
Race 3 5/7/23 14:00 Min Max Avg
Wind speed mph 4 8 6
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
102739 Laser S. Sallis 47.48 6 1101 2605 1
196398 Laser M. Robson 40.56 5 1101 2677 2
1763 Streaker S. Longney 42.49 5 1128 2733 3
1227 Supernova J. Adair 49.43 6 1077 2770 4
515 RS 300 T. Watson 45.12 6 965 2810 5
46688 Topper M. Fokerd 43.04 4 1369 2831 6
152541 Laser radial S. Gassner 50.25 5 1150 3157 7
45197 Topper A. Overton 48.48 4 1369 3208 8
135567 Laser J. Schuerch 52.39 5 1101 3443 9
49579 420 E. Schuerch B. Schuerch 43.15 4 1100 3539 10
34024 Topper L. Fokerd 40.28 3 1369 3547 11
Feva RS Feva XL T. Schuerch O. Fokerd 51.16 4 1248 3697 12
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 1104 dns
2327 2000 E. Eagle D. Walters 1114 dns
Topper Topper M. Hensman 1369 dns
21326 2000 D. Britton 1114 dns
4328 Solo P. Forman 1142 dns
Overall Result
Sail No. Class Helm Crew Race 1 Race 2 Race 3 Total Net pos’n Ladies pos’n Junior pos’n
102739 Laser S. Sallis 1 1 1 3 2 1
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 2 2 18 22 4 2
196398 Laser M. Robson 3 7 2 12 5 3
1763 Streaker S. Longney 5 5 3 13 8 4
1227 Supernova J. Adair 4 4 4 12 8 5
2327 2000 E. Eagle D. Walters 6 3 18 27 9 6 1
515 RS 300 T. Watson 18 8 5 31 13 7
46688 Topper M. Fokerd 8 10 6 24 14 8 2 1
152541 Laser radial S. Gassner 7 13 7 27 14 9 3
135567 Laser J. Schuerch 10 9 9 28 18 10 4 2
Topper Topper M. Hensman 13 6 18 37 19 11 5
45197 Topper A. Overton 11 12 8 31 19 12 3
Feva RS Feva XL T. Schuerch O. Fokerd 9 14 12 35 21 13 4
34024 Topper L. Fokerd 12 17 11 40 23 14 6 5
49579 420 E. Schuerch B. Schuerch 16 16 10 42 26 15 7
21326 2000 D. Britton 15 11 18 44 26 16
4328 Solo P. Forman 14 15 18 47 29 17
Race 1 Min Max Avg
Wind (mph) 1 5 3
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
5421 Solo A. Bayliss 32.47 2 1142 1722 1
102739 Laser S. Sallis 37.40 2 1101 2053 2
515 RS 300 T. Watson 35.24 2 965 2201 3
1417 RS 400 A. Ritchie I. Ritchie 36.03 2 940 2301 4
196398 Laser M. Robson 42.33 2 1101 2319 5
Vago Laser Vago J. Jackson K. Milne 42.36 2 1074 2380 6
Vago Laser Vago R. Primrose S. Uzzell 42.56 2 1074 2399 7
601 Supernova J. Mason 99.99 2 1077 5607 rtd
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph)
3 7 5
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
4709 Solo J. Donald 23.11 3 1142 1218 1 34024 Topper L. Fokerd 23.44 2 1369 353 1240 1 -18
1502 Streaker N. Dyer 23.48 3 1128 1266 2 4709 Solo J. Donald 23.11 3 1142 -44 1267 2 -9
102739 Laser S. Sallis 24.47 3 1101 1351 3 196398 Laser M. Robson 25.23 3 1101 101 1267 3 -9
196398 Laser M. Robson 25.23 3 1101 1383 4 515 RS 300 T. Watson 22.38 3 965 96 1280 4 0
515 RS 300 T. Watson 22.38 3 965 1407 5 1502 Streaker N. Dyer 23.48 3 1128 -36 1308 5 0
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 26.15 3 1037 1519 6 1763 Streaker S. Longney 28.36 3 1128 155 1337 6 0
1763 Streaker S. Longney 28.36 3 1128 1521 7 21326 2000 D. Britton 29.15 3 1114 164 1373 7 0
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 28.54 3 1114 1557 8 49579 420 T. Schuerch J. Schuerch 28.47 3 1100 155 1376 8 0
34024 Topper L. Fokerd 23.44 2 1369 1560 9 102739 Laser S. Sallis 24.47 3 1101 -22 1378 9 0
49579 420 T. Schuerch J. Schuerch 28.47 3 1100 1570 10 8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 26.15 3 1037 54 1444 10 0
21326 2000 D. Britton 29.15 3 1114 1575 11 46688 Topper O. Fokerd 29.04 2 1369 407 1473 11 9
46688 Topper O. Fokerd 29.04 2 1369 1911 12 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 28.54 3 1114 59 1478 12 9
Feva RS Feva XL D. Sykes M. Scholes 26.00 1 1248 3750 13 Feva RS Feva XL D. Sykes M. Scholes 26.00 1 1248 200 3232 13 18
14/05/23 11:30 14/05/23 11:30 11
Race 2 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind 3 7 5
Sail No. Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
102739 Laser S. Sallis 23.42 3 1101 1292 1 46688 Topper O. Fokerd 23.20 2 1369 416 1176 1 -18
1502 Streaker N. Dyer 24.27 3 1128 1301 2 515 RS 300 T. Watson 21.38 3 965 96 1223 2 -9
4709 Solo J. Donald 24.47 3 1142 1302 3 102739 Laser S. Sallis 23.42 3 1101 -22 1318 3 -9
515 RS 300 T. Watson 21.38 3 965 1345 4 1763 Streaker S. Longney 28.25 3 1128 155 1329 4 0
1763 Streaker S. Longney 28.25 3 1128 1512 5 1502 Streaker N. Dyer 24.27 3 1128 -36 1343 5 0
196398 Laser M. Robson 28.03 3 1101 1529 6 21326 2000 D. Britton 28.39 3 1114 164 1345 6 0
46688 Topper O. Fokerd 23.20 2 1369 1534 7 4709 Solo J. Donald 24.47 3 1142 -53 1365 7 0
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 28.30 3 1114 1535 8 34024 Topper L. Fokerd 25.57 2 1369 335 1371 8 0
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 26.38 3 1037 1541 9 196398 Laser M. Robson 28.03 3 1101 92 1411 9 0
21326 2000 D. Britton 28.39 3 1114 1543 10 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 28.30 3 1114 68 1447 10 0
34024 Topper L. Fokerd 25.57 2 1369 1706 11 8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 26.38 3 1037 54 1465 11 9
49579 420 T. Schuerch J. Schuerch 34.11 3 1100 1865 12 49579 420 T. Schuerch J. Schuerch 34.11 3 1100 155 1634 12 9
Feva RS Feva XL D. Sykes M. Scholes 23.01 1 1248 3320 13 Feva RS Feva XL D. Sykes M. Scholes 23.01 1 1248 218 2826 13 18
Race 3 – Pursuit race
Min Max Avg
3 7 5
Sail No. Laps Finish order pos’n
4709 Solo J. Donald 2 1 1
102739 Laser S. Sallis 2 2 2
1502 Streaker N. Dyer 2 3 3
515 RS 300 T. Watson 2 4 4
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 2 5 5
1763 Streaker S. Longney 2 6 6
21326 2000 D. Britton 2 7 7
8191 Albacore P. Bayliss B. Bryars 2 8 8
196398 Laser M. Robson 2 9 9
34024 Topper L. Fokerd 1 10 10
49579 420 J. Schuerch T. Schuerch 1 11 11
Feva RS Feva XL D. Sykes M. Scholes 1 12 12
46688 Topper O. Fokerd 1 13 13
Race 4 – Pursuit race
Min Max Avg
Wind 3 7 5
Sail No. Class Helm Crew Laps Finish order pos’n
4709 Solo J. Donald 1 1
102739 Laser S. Sallis 2 2
515 RS 300 T. Watson 3 3
1502 Streaker N. Dyer 4 4
2031 2000 T. Cripps 5 5
1763 Streaker S. Longney 6 6
196398 Laser M. Robson 7 7
34024 Topper L. Fokerd 8 8
49579 420 J. Schuerch T. Schuerch 9 9
46688 Topper O. Fokerd 10 10
Race 1 Min Max Avg
Wind (mph) 2 5 4
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
5421 Solo A. Bayliss 40.47 3 1142 2143 1
403 RS 300 M. Schuerch 36.46 3 965 2286 2
102739 Laser S. Sallis 43.01 3 1101 2344 3
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 44.22 3 1104 2411 4
8 Topaz duo G. Barnaby 47.36 3 1175 2431 5
457 RS 300 S. Davy 39.48 3 965 2475 6
515 RS 300 T. Watson 40.49 3 965 2538 7
2604 RS Tera pro T. Schuerch 39.03 2 1364 2577 8
171959 Laser J. Jackson 48.30 3 1101 2643 9
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph)
8 12 10
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
102739 Laser S. Sallis 48.50 5 1101 2661 1 34024 Topper L. Fokerd 56.03 4 1369 335 2467 1 -18
3856 Solo C. Bridle 50.53 5 1142 2673 2 46688 Topper M. Fokerd 53.09 4 1369 191 2555 2 -9
1502 Streaker N. Dyer 53.00 5 1128 2819 3 8 Topaz duo G. Barnaby 48.48 4 1175 254 2561 3 -9
167 Laser C. Swindin 52.52 5 1101 2881 4 3856 Solo C. Bridle 50.53 5 1142 9 2652 4 0
196398 Laser M. Hyde 52.53 5 1101 2882 5 515 RS 300 T. Watson 46.50 5 965 87 2671 5 0
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 53.03 5 1104 2883 6 102739 Laser S. Sallis 48.50 5 1101 -31 2738 6 0
46688 Topper M. Fokerd 53.09 4 1369 2912 7 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 54.09 5 1114 68 2749 7 0
515 RS 300 T. Watson 46.50 5 965 2912 8 1646 Streaker A. Francis 45.10 4 1128 99 2761 8 0
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 54.09 5 1114 2917 9 196398 Laser M. Hyde 52.53 5 1101 37 2788 9 0
1417 RS 400 A. Ritchie M. Ritchie 46.58 5 940 2998 10 Topper Topper O. Fokerd 49.27 3 1369 398 2799 10 0
1646 Streaker A. Francis 45.10 4 1128 3003 11 3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 53.03 5 1104 32 2802 11 0
21326 2000 J. Donald D. Britton 45.24 4 1114 3057 12 21326 2000 J. Donald D. Britton 45.24 4 1114 67 2883 12 0
34024 Topper L. Fokerd 56.03 4 1369 3071 13 1502 Streaker N. Dyer 53.00 5 1128 -36 2912 13 9
8 Topaz duo G. Barnaby 48.48 4 1175 3115 14 167 Laser C. Swindin 52.52 5 1101 -18 2929 14 9
Topper Topper O. Fokerd 49.27 3 1369 3612 15 1417 RS 400 A. Ritchie M. Ritchie 46.58 5 940 2 2992 15 18
Race 2 – Fast Handicap class points
Min Max Avg
Race 2 – Slow Handicap class points
Wind 10 18 14
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
102739 Laser S. Sallis 36.56 4 1101 2516 1 3856 Solo C. Bridle 38.37 4 1142 2029 1
1417 RS 400 A. Ritchie M. Ritchie 43.20 5 940 2766 2 1502 Streaker N. Dyer 39.06 4 1128 2080 2
196398 Laser M. Hyde 41.08 4 1101 2802 3 3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 40.12 4 1104 2185 3
515 RS 300 T. Watson 40.53 4 965 3177 4 Topper Topper S. Gassner 39.08 3 1369 2287 4
46688 Topper M. Fokerd 39.16 3 1369 2295 5
1646 Streaker A. Francis 43.46 4 1128 2328 6
21326 2000 J. Donald D. Britton 44.02 4 1114 2372 7
8 Topaz duo G. Barnaby 36.53 3 1175 2511 8
4328 Solo P. Forman 36.57 3 1142 2588 9
34024 Topper L. Fokerd 47.33 3 1369 2779 10
Race 3 – Fast Handicap class points
Min Max Avg
Race 3 – Slow Handicap class points
Wind 10 18 14
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
102739 Laser S. Sallis 35.39 4 1101 2428 1 3856 Solo C. Bridle 36.13 4 1142 1903 1
1417 RS 400 M. Ritchie A. Ritchie 39.14 5 940 2504 2 1502 Streaker N. Dyer 36.27 4 1128 1939 2
196398 Laser M. Hyde 37.15 4 1101 2537 3 3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 37.23 4 1104 2032 3
515 RS 300 T. Watson 99.99 2 965 15645 rtd 21326 2000 D. Britton 37.59 4 1114 2046 4
1646 Streaker A. Francis 39.54 4 1128 2122 5
46688 Topper M. Fokerd 36.40 3 1369 2143 6
34024 Topper L. Fokerd 39.34 3 1369 2312 7
8 Topaz duo G. Barnaby 35.52 3 1175 2442 8
4328 Solo P. Forman 35.31 3 1142 2488 9
Topper Topper S. Gassner 44.44 3 1369 2614 10
Race 1 Min Max Avg
Wind (mph) 9 12 11
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
5421 Solo A. Bayliss 41.55 5 1142 2643 1
403 RS 300 M. Schuerch 44.15 6 965 2751 2
3344 N12 3101-3414 P. Watson C. Watson 42.48 5 1104 2791 3
171956 Laser J. Jackson 42.55 5 1101 2807 4
196398 Laser M. Robson 43.18 5 1101 2832 5
515 RS 300 T. Watson 45.53 6 965 2853 6
5369 Solo A. Ritchie 45.16 5 1142 2854 7
1646 Streaker A. Francis 44.47 5 1128 2859 8
Vago Laser Vago R. Primrose O. Oscar 43.34 5 1074 2921 9
138199 Laser M. Hyde 45.10 5 1101 2954 10
8 Topaz duo G. Barnaby 48.44 5 1175 2986 11
449 Solution M. Foley 46.47 5 1096 3073 12
Laser 4.7 Laser 4.7 T. Schuerch 42.05 4 1210 3130 13
13257 Fireball R. Orner 41.49 5 952 3163 14
Wanderer Wanderer E. Thompson B. Becky 47.32 4 1193 3586 15
Vago Laser Vago N. Signoff N. Signoff 46.15 4 1074 3876 16
2121 Solo J. Oxborough 99.99 3 1142 10576 rtd
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph)
3 7 5
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
167 Laser C. Swindin 27.00 3 1101 1471 1 167 Laser C. Swindin 27.00 3 1101 -9 1484 1 -18
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 19.51 2 1114 1604 2 Laser Laser C. Munnery 20.45 2 1101 137 1508 2 -9
3856 Solo C. Bridle 20.30 2 1142 1616 3 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 19.51 2 1114 68 1511 3 -9
1502 Streaker N. Dyer 20.26 2 1128 1630 4 2327 2000 E. Eagle D. Walters 22.11 2 1114 191 1530 4 0
196398 Laser M. Hyde 20.08 2 1101 1646 5 46688 Topper M. Fokerd 26.24 2 1369 182 1532 5 0
Laser Laser C. Munnery 20.45 2 1101 1696 6 4328 Solo P. Forman 24.49 2 1142 290 1560 6 0
46688 Topper M. Fokerd 26.24 2 1369 1736 7 196398 Laser M. Hyde 20.08 2 1101 37 1592 7 0
2327 2000 E. Eagle D. Walters 22.11 2 1114 1792 8 13257 Fireball R. Orner 20.33 2 952 209 1593 8 0
71 Laser F. Ash 22.46 2 1101 1861 9 3856 Solo C. Bridle 20.30 2 1142 9 1603 9 0
21326 2000 D. Britton 23.10 2 1114 1872 10 71 Laser F. Ash 22.46 2 1101 164 1620 10 0
13257 Fireball R. Orner G. Broddick 20.33 2 952 1943 11 21326 2000 D. Britton 23.10 2 1114 164 1631 11 0
4328 Solo P. Forman 24.49 2 1142 1956 12 1502 Streaker N. Dyer 20.26 2 1128 -27 1670 12 0
42622 Topper B. Bryars 30.58 2 1369 2036 13 42622 Topper B. Bryars 30.58 2 1369 200 1776 13 0
4709 Solo J. Donald 26.12 2 1142 2065 14 554 Supernova I. Munnery 26.54 2 1077 227 1857 14 9
40416 Topper M. Hensman 32.33 2 1369 2140 15 40416 Topper M. Hensman 32.33 2 1369 200 1867 15 9
554 Supernova I. Munnery 26.54 2 1077 2248 16 4709 Solo J. Donald 26.12 2 1142 -53 2165 16 18
28/05/23 11:30 28/05/23 11:30 14
Race 2 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind 3 7 5
Sail No. Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
1502 Streaker N. Dyer 21.06 2 1128 1122 1 2327 2000 E. Eagle D. Walters 22.19 2 1114 191 1026 1 -18
167 Laser C. Swindin 20.46 2 1101 1132 2 46688 Topper M. Fokerd 26.45 2 1369 182 1035 2 -9
1807 Streaker S. Garrett 21.32 2 1128 1145 3 42622 Topper B. Bryars 27.18 2 1369 200 1044 3 -9
3856 Solo C. Bridle 21.54 2 1142 1151 4 4328 Solo P. Forman 25.00 2 1142 290 1047 4 0
4709 Solo J. Donald 22.00 2 1142 1156 5 Laser Laser C. Munnery 21.37 2 1101 128 1055 5 0
46688 Topper M. Fokerd 26.45 2 1369 1172 6 71 Laser F. Ash 23.04 2 1101 164 1094 6 0
Laser Laser C. Munnery 21.37 2 1101 1178 7 196398 Laser M. Robson 22.08 2 1101 92 1113 7 0
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 22.03 2 1114 1188 8 21326 2000 D. Britton 24.01 2 1114 164 1128 8 0
42622 Topper B. Bryars 27.18 2 1369 1196 9 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 22.03 2 1114 59 1128 9 0
2327 2000 E. Eagle D. Walters 22.19 2 1114 1202 10 3856 Solo C. Bridle 21.54 2 1142 9 1142 10 0
196398 Laser M. Robson 22.08 2 1101 1206 11 1807 Streaker S. Garrett 21.32 2 1128 0 1145 11 0
71 Laser F. Ash 23.04 2 1101 1257 12 1502 Streaker N. Dyer 21.06 2 1128 -27 1150 12 0
21326 2000 D. Britton 24.01 2 1114 1294 13 13257 Fireball R. Orner 22.21 2 952 209 1155 13 0
4328 Solo P. Forman 25.00 2 1142 1313 14 554 Supernova I. Munnery 25.21 2 1077 236 1158 14 0
40416 Topper M. Hensman 31.18 2 1369 1372 15 167 Laser C. Swindin 20.46 2 1101 -27 1160 15 9
13257 Fireball R. Orner G. Broddick 22.21 2 952 1409 16 40416 Topper M. Hensman 31.18 2 1369 209 1190 16 9
554 Supernova I. Munnery 25.21 2 1077 1412 17 4709 Solo J. Donald 22.00 2 1142 -35 1192 17 18
Race 3 – Pursuit race
Min Max Avg
3 7 5
Sail No. Laps Finish order pos’n
167 Laser C. Swindin 3 1 1
1807 Streaker S. Garrett 3 2 2
3856 Solo C. Bridle 3 3 3
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 3 4 4
46688 Topper M. Fokerd 3 5 5
4709 Solo J. Donald 3 6 6
42622 Topper B. Bryars 3 7 7
1502 Streaker N. Dyer 3 8 8
2327 2000 E. Eagle D. Walters 3 11 9
Laser Laser C. Munnery 3 12 10
21326 2000 D. Britton 2 9 11
196398 Laser M. Hyde 2 10 12
554 Supernova I. Munnery 2 13 13
13257 Fireball R. Orner G. Broddick 1 14 14
40416 Topper M. Hensman 1 rtd rtd
4328 Solo P. Forman 1 rtd rtd
Race 4 – Pursuit race
Min Max Avg
Wind 5 10 8
Sail No. Class Helm Crew Laps Finish order pos’n
3856 Solo C. Bridle 3 1 1
4709 Solo J. Donald 3 2 2
196398 Laser M. Hyde 3 3 3
46688 Topper M. Fokerd 3 4 4
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 3 5 5
42622 Topper B. Bryars 3 6 6
Race 1 5/29/23 11:00 Min Max Avg Race 1 29/05/23 11:00 15
Wind speed mph 5 10 8
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY PH Corrected time pos’n PH adjustment
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 43.44 4 1114 2355 1 Topper 3 Topper 4.2 L. Fokerd 45.55 3 1420 398 2021 1 -18
2327 2000 E. Eagle D. Walters 46.50 4 1114 2522 2 2327 2000 E. Eagle D. Walters 46.50 4 1114 173 2183 2 -9
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 45.46 3 1420 2578 3 Topper 1 Topper 4.2 O. Fokerd 49.57 3 1420 398 2198 3 -9
Topper 3 Topper 4.2 L. Fokerd 45.55 3 1420 2587 4 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 43.44 4 1114 59 2237 4 0
515 RS 300 T. Watson 42.14 4 965 2626 5 187441 Laser radial F. Blackburn 39.17 3 1150 200 2328 5 0
187441 Laser radial F. Blackburn 39.17 3 1150 2733 6 46688 Topper 4.2 M. Fokerd 45.46 3 1420 137 2352 6 9
Topper 1 Topper 4.2 O. Fokerd 49.57 3 1420 2814 7 189174 Laser S. Smith 38.47 3 1101 200 2385 7 9
189174 Laser S. Smith 38.47 3 1101 2818 8 515 RS 300 T. Watson 42.14 4 965 87 2409 8 18
3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 99.99 1 1089 22182 rtd 3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 99.99 1 1089 32 21549 rtd
2327D 2000 D. Walters E. Eagle 1114 dns 2327D 2000 D. Walters E. Eagle 1114 164 dns
Race 2 5/29/23 13:00 Min Max Avg Race 2 29/05/23 13:00 16
Wind speed mph 5 10 8
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY PH Corrected time pos’n PH adjustment
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 45.11 4 1114 2434 1 Topper 3 Topper 4.2 L. Fokerd 49.30 3 1420 380 2200 1 -18
3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 44.48 4 1089 2468 2 Topper 1 Topper 4.2 O. Fokerd 50.55 3 1420 389 2252 2 -9
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 46.36 3 1420 2625 3 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 45.11 4 1114 59 2311 3 -9
515 RS 300 T. Watson 42.43 4 965 2656 4 2327 2000 E. Eagle D. Walters 49.58 4 1114 164 2346 4 0
2327 2000 E. Eagle D. Walters 49.58 4 1114 2691 5 189174 Laser S. Smith 38.30 3 1101 209 2351 5 0
Topper 3 Topper 4.2 L. Fokerd 49.30 3 1420 2789 6 46688 Topper 4.2 M. Fokerd 46.36 3 1420 146 2381 6 0
189174 Laser S. Smith 38.30 3 1101 2797 7 515 RS 300 T. Watson 42.43 4 965 105 2395 7 9
Topper 1 Topper 4.2 O. Fokerd 50.55 3 1420 2869 8 3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 44.48 4 1089 32 2398 8 9
187441 Laser radial F. Blackburn 45.32 3 1150 3168 9 187441 Laser radial F. Blackburn 45.32 3 1150 200 2698 9 18
2327D 2000 D. Walters E. Eagle 1114 dns 2327D 2000 D. Walters E. Eagle 1114 164 dns
Race 3 5/29/23 14:00 Min Max Avg Race 3 29/05/23 14:00 17
Wind speed mph 5 10 8
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY PH Corrected time pos’n PH adjustment
2031 2000 T. Cripps 42.32 4 1114 2291 1 Topper 1 Topper 4.2 O. Fokerd 46.18 3 1420 380 2058 1 -18
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 42.40 3 1420 2404 2 46688 Topper 4.2 M. Fokerd 42.40 3 1420 146 2180 2 -9
Topper 1 Topper 4.2 O. Fokerd 46.18 3 1420 2608 3 2031 2000 T. Cripps 42.32 4 1114 50 2192 3 0
189174 Laser S. Smith 40.46 3 1101 2962 4 189174 Laser S. Smith 40.46 3 1101 209 2490 4 9
Topper 3 Topper 4.2 L. Fokerd 42.50 2 1420 3620 5 Topper 3 Topper 4.2 L. Fokerd 42.50 2 1420 362 2884 5 18
2327D 2000 D. Walters E. Eagle 99.99 2 1114 10842 rtd 2327D 2000 D. Walters E. Eagle 99.99 2 1114 164 9451 rtd
187441 Laser radial F. Blackburn 99.99 1 1150 21005 rtd 187441 Laser radial F. Blackburn 99.99 1 1150 218 17658 rtd
3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 1089 dns 3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 1089 41 dns
515 RS 300 T. Watson 965 dns 515 RS 300 T. Watson 965 114 dns
2327 2000 E. Eagle D. Walters 1114 dns 2327 2000 E. Eagle D. Walters 1114 164 dns
Overall Result
Sail No. Class Helm Crew Race 1 Race 2 Race 3 Total Net pos’n Sail No. Class Helm Crew Race 1 Race 2 Race 3 Total Net pos’n
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 1 1 1 3 2 1 Topper 3 Topper 4.2 L. Fokerd 1 1 5 7 2 1
46688 Topper 4.2 M. Fokerd 3 3 2 8 5 2 Topper 1 Topper 4.2 O. Fokerd 3 2 1 6 3 2
2327 2000 E. Eagle D. Walters 2 5 11 18 7 3 2327 2000 E. Eagle D. Walters 2 4 11 17 6 3
Topper 3 Topper 4.2 L. Fokerd 4 6 5 15 9 4 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 4 3 3 10 6 4
515 RS 300 T. Watson 5 4 11 20 9 5 46688 Topper 4.2 M. Fokerd 6 6 2 14 8 5
Topper 1 Topper 4.2 O. Fokerd 7 8 3 18 10 6 189174 Laser S. Smith 7 5 4 16 9 6
189174 Laser S. Smith 8 7 4 19 11 7 187441 Laser radial F. Blackburn 5 9 11 25 14 7
3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 11 2 11 24 13 8 515 RS 300 T. Watson 8 7 11 26 15 8
187441 Laser radial F. Blackburn 6 9 11 26 15 9 3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 11 8 11 30 19 9
2327D 2000 D. Walters E. Eagle 11 11 11 33 22 10 2327D 2000 D. Walters E. Eagle 11 11 11 33 22 10
Race 1 Min Max Avg
Wind (mph) 10 15 13
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
5421 Solo A. Bayliss 45.18 5 1142 2856 1
1502 Streaker N. Dyer 46.16 5 1128 2953 2
72355 Laser radial C. Munnery 48.31 5 1150 3038 3
1417 RS 400 A. Ritchie M. Ritchie 48.38 6 940 3104 4
1646 Streaker A. Francis 49.30 5 1128 3160 5
138199 Laser M. Hyde 48.20 5 1101 3161 6
196398 Laser M. Robson 48.44 5 1101 3187 7
3461 N12 3415-3518 T. Watson M. Fokerd 48.34 5 1089 3211 8
2327 2000 E. Eagle L. Fokerd 50.28 5 1114 3262 9
152541 Laser radial S. Gassner 46.26 4 1150 3634 10
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph)
6 8 7
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
5421 Solo A. Bayliss 49.46 4 1142 2615 1 34024 Topper O. Fokerd 52.00 3 1369 398 2354 1 -18
4709 Solo J. Donald 51.37 4 1142 2712 2 1787 Streaker A. Rowlands 52.03 4 1128 95 2554 2 -9
5369 Solo M. Ritchie 51.48 4 1142 2722 3 22539 2000 E. Eagle D. Walters 54.55 4 1114 164 2578 3 -9
3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 50.10 4 1089 2764 4 46688 Topper M. Fokerd 50.45 3 1369 173 2633 4 0
1787 Streaker A. Rowlands 52.03 4 1128 2769 5 3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 50.10 4 1089 41 2664 5 0
22539 2000 E. Eagle D. Walters 54.55 4 1114 2958 6 4709 Solo J. Donald 51.37 4 1142 -17 2753 6 0
8191 Albacore P. Bayliss L. Fokerd 51.13 4 1037 2963 7 4328 Solo P. Forman 49.20 3 1142 290 2756 7 0
46688 Topper M. Fokerd 50.45 3 1369 2966 8 1227 Supernova J. Adair 53.17 4 1077 73 2780 8 0
1227 Supernova J. Adair 53.17 4 1077 2968 9 5421 Solo A. Bayliss 49.46 4 1142 -72 2791 9 0
34024 Topper O. Fokerd 52.00 3 1369 3039 10 8191 Albacore P. Bayliss L. Fokerd 51.13 4 1037 63 2794 10 0
196398 Laser M. Hyde 62.38 4 1101 3413 11 5369 Solo M. Ritchie 51.48 4 1142 -35 2808 11 9
4328 Solo P. Forman 49.20 3 1142 3456 12 14191 GP14 M. Scholes D. Sykes 55.35 3 1133 272 3165 12 9
14191 GP14 M. Scholes D. Sykes 55.35 3 1133 3925 13 196398 Laser M. Hyde 62.38 4 1101 37 3302 13 18
2031 2000 T. Cripps S. Gassner 99.99 4 1114 5421 rtd 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 99.99 4 1114 50 5188 rtd
Race 2 – Fast Handicap class points
Min Max Avg
Race 2 – Slow Handicap class points
Wind 6 8 7
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 42.26 4 1089 2338 1 5421 Solo A. Bayliss 44.50 4 1142 2356 1
8191 Albacore P. Bayliss L. Fokerd 44.38 4 1037 2582 2 3856 Solo C. Bridle 45.50 4 1142 2408 2
1227 Supernova J. Adair 47.22 4 1077 2639 3 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 45.31 4 1114 2452 3
196398 Laser M. Hyde 49.12 4 1101 2681 4 4709 Solo J. Donald 47.35 4 1142 2500 4
46688 Topper M. Fokerd 44.19 3 1369 2590 5
5369 Solo M. Ritchie 49.53 4 1142 2621 6
34024 Topper O. Fokerd 46.17 3 1369 2705 7
14191 GP14 M. Scholes D. Sykes 44.05 3 1133 3113 8
Race 3 – Fast Handicap class points
Min Max Avg
Race 3 – Slow Handicap class points
Wind 6 8 7
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 44.11 4 1089 2434 1 46688 Topper M. Fokerd 44.45 3 1369 2615 1
8191 Albacore P. Bayliss L. Fokerd 45.04 4 1037 2608 2 34024 Topper O. Fokerd 45.08 3 1369 2637 2
196398 Laser M. Hyde 48.48 4 1101 2659 3 2031 2000 T. Cripps S. Gassner 49.29 4 1114 2665 3
1227 Supernova J. Adair 50.30 4 1077 2813 4 3856 Solo C. Bridle 52.14 4 1142 2744 4
49579 420 E. Schuerch B. Schuerch 41.09 3 1100 2993 5 4709 Solo J. Donald 99.99 2 1142 10576 rtd
5369 Solo M. Ritchie 99.99 2 1142 10576 rtd
Race 1 Min Max Avg
Wind (mph) 8 12 10
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n
167 Laser C. Swindin 41.46 5 1101 2276 1
5421 Solo A. Bayliss 43.50 5 1142 2303 2
102739 Laser S. Sallis 42.39 5 1101 2324 3
3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 43.03 5 1089 2372 4
457 RS 300 S. Davy 38.24 5 965 2388 5
138199 Laser M. Hyde 44.20 5 1101 2416 6
196398 Laser M. Robson 44.30 5 1101 2425 7
515 RS 300 T. Watson 39.45 5 965 2472 8
Laser Laser C. Munnery 45.31 5 1101 2480 9
116 Supernova J. Mason 45.21 5 1077 2526 10
8 Topaz duo G. Barnaby 41.21 4 1175 2639 11
449 Solution M. Foley 39.37 4 1096 2711 12
Vago Laser Vago J. Jackson 39.09 4 1074 2734 13
554 Supernova I. Munnery 41.45 4 1077 2907 14
Race 1 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind speed (mph)
4 8 6
Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Sail No. Class Helm Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 39.44 3 1089 2189 1 3461 N12 3415-3518 P. Watson C. Watson 39.44 3 1089 41 2110 1 -18
4709 Solo J. Donald 42.51 3 1142 2251 2 4709 Solo J. Donald 42.51 3 1142 -17 2285 2 -9
138199 Laser M. Hyde 47.00 3 1101 2561 3 21326 2000 D. Britton 51.11 3 1114 164 2403 3 -9
3344 N12 3101-3414 T. Watson L. Fokerd 47.57 3 1104 2606 4 3344 N12 3101-3414 T. Watson L. Fokerd 47.57 3 1104 78 2434 4 0
156250 Laser K. Carter 48.40 3 1101 2652 5 138199 Laser M. Hyde 47.00 3 1101 55 2439 5 0
196398 Laser M. Robson 49.24 3 1101 2692 6 196398 Laser M. Robson 49.24 3 1101 92 2484 6 0
8191 Albacore P. Bayliss M. Hensman 47.20 3 1037 2739 7 156250 Laser K. Carter 48.40 3 1101 63 2509 7 9
21326 2000 D. Britton 51.11 3 1114 2757 8 49579 420 T. Schuerch O. Fokerd 52.53 3 1100 164 2510 8 9
49579 420 T. Schuerch O. Fokerd 52.53 3 1100 2885 9 8191 Albacore P. Bayliss M. Hensman 47.20 3 1037 63 2582 9 18
11/06/22 11:30 11/06/22 11:30 #N/A
Race 2 – AM Handicap Sissons trophy
Min Max Avg
Personal Handicap result – Helmsman trophy
Wind
Sail No. Elapsed time min.sec Laps PY Corrected time pos’n Crew Elapsed time min.sec Laps PY Personal Hcap Corrected time pos’n PH adjustment
No race 2 – Lack of wind